  • ROS-1950-519+
ROS-1950-519+
advertisement
Manufacturer No:
ROS-1950-519+
Manufacturer:
Mini-Circuits
HK JDW NO:
4071-ROS-1950-519+
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ROS-1950-519+
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Other Oscillators
  • Supply Voltage
    5V
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Physical Dimension
    12.7mm x 12.7mm x 4.57mm
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Operating Frequency
    1950MHz
  • Power Supplies
    5V
  • Oscillator Type
    VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR
  • Supply Current-Max
    35mA
  • Output Power
    3dBm
  • Control Voltage-Max
    11V
  • Operating Frequency-Max
    1950MHz
  • Control Voltage-Min
    0.5V
  • Operating Frequency-Min
    1780MHz
  • Phase Noise
    -85 dBc/Hz
  • Modulation Sensitivity
    25 MHz/V
  • Offset Frequency
    1kHz