  • ROV05-390K-2
ROV05-390K-2
advertisement
Manufacturer No:
ROV05-390K-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-ROV05-390K-2
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
ROV05-390K-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ROV05-390K-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 5mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Circuits
    1
  • Capacitance @ Frequency
    56pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    42.9V
  • Energy
    1.2J
  • Varistor Voltage (Min)
    35.1V
  • Varistor Voltage (Typ)
    39V
  • Maximum AC Volts
    25V
  • Maximum DC Volts
    31V
  • Current - Surge
    100A