  • ROV10H391K2
ROV10H391K2
advertisement
Manufacturer No:
ROV10H391K2
Manufacturer:
TE Connectivity
HK JDW NO:
785-ROV10H391K2
Package:
Radial
Datasheet:
ROV10H391K2
Description:
ROV Series Metal Oxide Varistors 10mm 390V +-10% High Surge Series
Step5Bar-code shipping tag
ROV10H391K2
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10 %
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Capacitance
    250 pF
  • ELV
    Compliant
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Voltage Rating (DC)
    320 V
  • Clamping Voltage
    650 V
  • Max Surge Current
    3.5 kA
  • Energy
    70 J
  • Varistor Voltage
    390 V
  • Max Varistor Voltage
    429 V
  • Min Varistor Voltage
    351 V
  • Diameter
    10 mm