  • RP10-4805SEW
RP10-4805SEW
advertisement
Manufacturer No:
RP10-4805SEW
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP10-4805SEW
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
RP10-4805SEW
Description:
CONV DC/DC 10W SGL 5V OUT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP10-4805SEW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    27g
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP10-EW (10W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.00W x 0.40 H 50.8mmx25.4mmx10.2mm
  • Feature
    OCP, OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    50.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-T6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    80%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    2A
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    2A
  • Output Power
    10W
  • Max Output Voltage
    5V
  • Current - Output 1
    2A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    10W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Max Input Voltage (DC)
    75V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.2mm