  • RP15-1215SA/P
RP15-1215SA/P
advertisement
Manufacturer No:
RP15-1215SA/P
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP15-1215SA/P
Package:
6-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
RP15-1215SA/P
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP15-1215SA/P
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module, 4 Leads
  • Weight
    15g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP15-A (15W)
  • Size / Dimension
    1.00Lx1.00W x 0.39 H 25.4mmx25.4mmx9.9mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
  • Number of Terminations
    6
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    S-PDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    13.5V
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Output 1
    15V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    1A
  • Output Power
    15W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    16.5V
  • Nominal Input Voltage
    12V
  • Height
    9.9mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    25.4mm