  • RP73PF1J20R5BTDF
RP73PF1J20R5BTDF
advertisement
Manufacturer No:
RP73PF1J20R5BTDF
HK JDW NO:
792-RP73PF1J20R5BTDF
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RP73PF1J20R5BTDF
Description:
RP73P, Holsworthy Series, Thin Film, 20.5Ohm, 0.167W 1/6W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6027
Step5Bar-code shipping tag
RP73PF1J20R5BTDF
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RP73P, Holsworthy
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Flat
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    20.5Ohm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Power Rating
    166mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Max Power Dissipation
    167mW
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm