  • RPS-120-12
RPS-120-12
advertisement
Manufacturer No:
RPS-120-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RPS-120-12
Package:
Datasheet:
RPS-120-12
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 84W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RPS-120-12
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    RPS-120 (120W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.14 H 101.6mmx50.8mmx29.0mm
  • Feature
    Adjustable Output
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    84W 120W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Current - Output (Max)
    7A
  • Voltage - Input
    80V~264VAC 113V~370VDC
  • Output Power
    84W