  • RPS-500-36-C
RPS-500-36-C
advertisement
Manufacturer No:
RPS-500-36-C
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RPS-500-36-C
Package:
Datasheet:
RPS-500-36-C
Description:
Quantity:
In Stock : 21
Step5Bar-code shipping tag
RPS-500-36-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    RPS-500 (500W)
  • Size / Dimension
    5.12Lx3.39W x 1.69 H 130.0mmx86.0mmx43.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    310W 500W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, EAC, TUV
  • Efficiency
    94%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Current - Output (Max)
    8.6A
  • Voltage - Input
    80V~264VAC 113V~370VDC