  • RPS1C471MCN1GS
RPS1C471MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RPS1C471MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RPS1C471MCN1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
RPS1C471MCN1GS
Purchasing and Inquiry
RPS1C471MCN1GS Overview
6.1A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm on this electrical device.To fully perform the function of 610mA @ 120Hz, a ripple current at low frequency must be provided.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
RPS1C471MCN1GS Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RPS1C471MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RPS1C471MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RPS1C471MCN1GS
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FPCAP, RPS
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.504mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm