  • RQ6L020SPTCR
RQ6L020SPTCR
advertisement
Manufacturer No:
RQ6L020SPTCR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RQ6L020SPTCR
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
RQ6L020SPTCR
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 210m Ω @ 2A, 10V ±20V 750pF @ 10V 7.2nC @ 5V 60V SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Quantity:
In Stock : 30199
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RQ6L020SPTCR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    1.25W Ta
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    210m Ω @ 2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    750pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    7.2nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V