  • RR3B-ULAC24V
RR3B-ULAC24V
advertisement
Manufacturer No:
RR3B-ULAC24V
Manufacturer:
IDEC
HK JDW NO:
354-RR3B-ULAC24V
Package:
100
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 13
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RR3B-ULAC24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Coil Resistance
    79Ohm
  • Operate Time
    25ms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    105mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VAC
  • Must Release Voltage
    7.2VAC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Panel, Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    82g
  • Operating Temperature
    -25°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RR
  • Published
    2005
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    120V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V