  • RR50E152MDN1
RR50E152MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RR50E152MDN1
HK JDW NO:
555-RR50E152MDN1
Purchasing and Inquiry
RR50E152MDN1 Overview
7.22A @ 100kHz ripple current @ high frequency is necessary to power systems.The device has an ESR of 5mOhm.722mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.The dissipation factor for this part is 0.15 %.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
RR50E152MDN1 Features
7.22A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RR50E152MDN1 Applications
There are a lot of Nichicon RR50E152MDN1 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
RR50E152MDN1
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    937.5μA
  • Ripple Current
    7.22A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    722mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.22A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%