  • RR70J102MDN1
RR70J102MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RR70J102MDN1
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RR70J102MDN1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RR7 Series 1000μF 6.3V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 1000μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to FPCAP, RR7 series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RR70J102MDN1 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RR70J102MDN1 is suitable to conduct the ripple current at 6.1A. RR70J102MDN1 Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 6.3V. There are 2 terminals embeded in RR70J102MDN1 Capacitor. There are 630μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total.
FPCAP, RR7 Series
Capacitance: 1000μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RR70J102MDN1 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Signal decoupling & power bypass
  • Frequency Converters
  • Power Factor Correction
  • Lighting Ballast
  • Power Line Buffering
  • UPS Buffering
  • To reduce power noise & signal noise
  • Computer motherboards
  • Motor Start
  • PFC
Step5Bar-code shipping tag
RR70J102MDN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    FPCAP, RR7
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    630μA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm