  • RR71A681MDN1PH
RR71A681MDN1PH
advertisement
Manufacturer No:
RR71A681MDN1PH
HK JDW NO:
555-RR71A681MDN1PH
Purchasing and Inquiry
RR71A681MDN1PH Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 6.1A @ 100kHz.In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 610mA @ 120Hz to fully perform its function.There must be a rated (DC) voltage (URdc) of 10V.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RR71A681MDN1PH Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
a rated voltage (DC) of 10V
an operating temperature of -55°C~105°C
RR71A681MDN1PH Applications
There are a lot of Nichicon RR71A681MDN1PH applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
RR71A681MDN1PH
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.36mA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    12.5mm