  • RR71C151MDN1
RR71C151MDN1
advertisement
Manufacturer No:
RR71C151MDN1
HK JDW NO:
555-RR71C151MDN1
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
FPCAP, RR7 Series 150μF 16V Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can Through Hole Bulk
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 150μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can. This capacitor is accessible in the Bulk packaging. It belongs to FPCAP, RR7 series. This part is mounted in the way of Through Hole. The type of the RR71C151MDN1 capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RR71C151MDN1 is suitable to conduct the ripple current at 6.1A. RR71C151MDN1 Capacitor is mounted by Through Hole. The typical values of Voltage - Rated DC are 16V. There are 2 terminals embeded in RR71C151MDN1 Capacitor. There are 120μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has Radial terminations in total. The part is packaged by TAPE.
FPCAP, RR7 Series
Capacitance: 150μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can
Packaging: Bulk
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RR71C151MDN1 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Bypassing Noise Filtering
  • Motor Start
  • Power Line Buffering
  • Flashtube Ignition
  • Lighting Ballast
  • Audio Crossover
  • Coupling or blocking
  • Smoothing Noise Filtering
  • Signal decoupling & power bypass
  • To enhance power efficiency
Step5Bar-code shipping tag
RR71C151MDN1
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    120μA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm