  • RR71C271MDN1PH
RR71C271MDN1PH
advertisement
Manufacturer No:
RR71C271MDN1PH
HK JDW NO:
555-RR71C271MDN1PH
Purchasing and Inquiry
RR71C271MDN1PH Overview
System power is determined by 6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency.There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 7mOhm on this electrical device.610mA @ 120Hz needs a ripple current @ Low Frequency to function properly.Note that this part has a dissipation factor of 0.08 %.An operating temperature of -55°C~105°C is recommended for stable operation.
RR71C271MDN1PH Features
6.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 7mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RR71C271MDN1PH Applications
There are a lot of Nichicon RR71C271MDN1PH applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
RR71C271MDN1PH
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    648μA
  • Ripple Current
    6.1A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.1A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.08 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm