  • RSA1E101MCN1GS
RSA1E101MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RSA1E101MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RSA1E101MCN1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
RSA1E101MCN1GS Overview
It is necessary to have a ripple current at high frequency of 3.1A @ 100kHz to power systems.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 22mOhm.A ripple current @ Low Frequency is required for 310mA @ 120Hz to fully perform its function.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
RSA1E101MCN1GS Features
3.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 22mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RSA1E101MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RSA1E101MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RSA1E101MCN1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FPCAP, RSA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    310mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm