  • RSB39VTE-17
RSB39VTE-17
advertisement
Manufacturer No:
RSB39VTE-17
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RSB39VTE-17
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 13189
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSB39VTE-17
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Capacitance
    30pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    RSB
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation
    200mW
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    35.1V
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Reverse Standoff Voltage
    30V
  • Direction
    Bidirectional
  • Breakdown Voltage
    39V
  • Zener Voltage
    42.9V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    30pF @ 1MHz