  • RSBDC3100AA00K
RSBDC3100AA00K
advertisement
Manufacturer No:
RSBDC3100AA00K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-RSBDC3100AA00K
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100nF Film Capacitor 10% Radial 63V-DC 40V-AC Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
RSBDC3100AA00K
    Select All
  • Factory Lead Time
    61 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2017
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    Bulk
  • Depth
    2.5mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Height
    6.5mm
  • Length
    7.2mm