  • RSD-200D-12
RSD-200D-12
advertisement
Manufacturer No:
RSD-200D-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RSD-200D-12
Package:
200
Datasheet:
RSD-200D-12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 200W
Step5Bar-code shipping tag
RSD-200D-12
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    200
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    940g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    RSD-200 (200W)
  • Size / Dimension
    7.52Lx3.39W x 1.57 H 191.0mmx86.0mmx40.0mm
  • Part Status
    Active
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    200W
  • Depth
    40mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    4000V
  • Voltage - Input (Max)
    143V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    67.2V
  • Output Current
    16.7A
  • Output Power
    200.4W
  • Current - Output 1
    16.7A
  • Nominal Input Voltage
    110V
  • Max Output Power
    200.4W
  • Height
    40mm