  • RSD-300D-24
RSD-300D-24
advertisement
Manufacturer No:
RSD-300D-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RSD-300D-24
Package:
300
Datasheet:
RSD-300D-24
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSD-300D-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis, Panel, Rack
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    300
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    1.19kg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    RSD-300 (300W)
  • Size / Dimension
    8.50Lx3.80W x 1.57 H 216.0mmx96.5mmx40.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Depth
    40mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    91.5%
  • Voltage - Isolation
    4000V
  • Voltage - Input (Max)
    143V
  • Output Voltage
    24V
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    67.2V
  • Output Current
    12.5A
  • Output Power
    300W
  • Current - Output 1
    12.5A
  • Nominal Input Voltage
    110V
  • Max Output Power
    300W
  • Height
    40mm