  • RSS0J331MCN1GS
RSS0J331MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RSS0J331MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RSS0J331MCN1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
RSS0J331MCN1GS
Purchasing and Inquiry
RSS0J331MCN1GS Overview
System power is determined by 2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency.ESR (Equivalent Series Resistance) of 25mOhm is observed in this electrical device.For 250mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.The dissipation factor for this part is 0.12 %.A stable operation requires an operating temperature of -55°C~105°C.
RSS0J331MCN1GS Features
2.5A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RSS0J331MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RSS0J331MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
RSS0J331MCN1GS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Surface Mount Land Size
    0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    FPCAP, RSS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    700μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    250mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6.5mm