  • RSS1E680MCN1GS
RSS1E680MCN1GS
advertisement
Manufacturer No:
RSS1E680MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RSS1E680MCN1GS
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
RSS1E680MCN1GS
Purchasing and Inquiry
RSS1E680MCN1GS Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 2.8A @ 100kHz.The device has an ESR of 30mOhm.There is a need for a ripple current @ Low Frequency on 280mA @ 120Hz so it is able to operate properly.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RSS1E680MCN1GS Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RSS1E680MCN1GS Applications
There are a lot of Nichicon RSS1E680MCN1GS applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
RSS1E680MCN1GS
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    FPCAP, RSS
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    2.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm