  • RSS318RJTB
RSS318RJTB
advertisement
Manufacturer No:
RSS318RJTB
Manufacturer:
TE Connectivity
HK JDW NO:
785-RSS318RJTB
Package:
Metal
Datasheet:
RSS318RJTB
Description:
Quantity:
In Stock : 1742
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSS318RJTB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Published
    2005
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    18Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Oxide
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    3W
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Diameter
    800 μm
  • ELV
    Compliant
  • Length
    15mm