  • RSSD08X34A2R20KS09
RSSD08X34A2R20KS09
advertisement
Manufacturer No:
RSSD08X34A2R20KS09
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RSSD08X34A2R20KS09
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Description:
Res Wirewound 2.2 Ohm 10% 16W 75ppm/C RDL Lug Bolt-On T/R
Step5Bar-code shipping tag
RSSD08X34A2R20KS09
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Series
    RSSD
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Lug
  • Resistance
    2.2Ohms
  • Max Operating Temperature
    450°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    16W
  • Power Rating
    16W
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    0.394 OD 0.161 ID 10.00mmx4.10mm
  • Height
    28mm
  • Length
    1.339 34.00mm