  • RSSD25168A1R20KB00
RSSD25168A1R20KB00
advertisement
Manufacturer No:
RSSD25168A1R20KB00
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RSSD25168A1R20KB00
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Description:
Res Wirewound 1.2 Ohm 10% 200W 75ppm/C RDL Lug Bolt-On Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSSD25168A1R20KB00
    Select All
  • Published
    2016
  • Series
    RSSD
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Lug
  • Resistance
    1.2Ohms
  • Max Operating Temperature
    450°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    200W
  • Power Rating
    200W
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    1.063 OD 0.646 ID 27.00mmx16.40mm
  • Height
    51mm
  • Length
    6.614 168.00mm