  • RSSD30250C8R20KB04
RSSD30250C8R20KB04
advertisement
Manufacturer No:
RSSD30250C8R20KB04
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RSSD30250C8R20KB04
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Description:
Res Wirewound 8.2 Ohm 10% 280W 75ppm/C RDL Lug Bolt-On Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSSD30250C8R20KB04
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Series
    RSSD
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Lug
  • Resistance
    8.2Ohms
  • Max Operating Temperature
    450°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    280W
  • Power Rating
    280W
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    1.256 OD 0.839 ID 32.00mmx21.30mm
  • Height
    60mm
  • Length
    9.843 250.00mm