  • RST-5000-24
RST-5000-24
advertisement
Manufacturer No:
RST-5000-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RST-5000-24
Package:
Datasheet:
RST-5000-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 4800W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RST-5000-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    9.00018kg
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    RST-5000 (5000W)
  • Size / Dimension
    18.90Lx8.31W x 3.29 H 480.0mmx211.0mmx83.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Color
    Silver
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    4800W
  • Power Rating
    4.8kW
  • Depth
    83.5mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    24V
  • Voltage - Input
    196V~305VAC 3 Phase 340V~530VAC 3 Phase
  • Output Current
    200A
  • Output Power
    4.8kW
  • Current - Output 1
    200A
  • Max Output Power
    4.8kW
  • Minimum Load Required
    No
  • Max Input Current
    15A
  • Height
    83.82mm