  • RSX205LAM30TFTR
RSX205LAM30TFTR
advertisement
Manufacturer No:
RSX205LAM30TFTR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RSX205LAM30TFTR
Package:
SOD-128
Datasheet:
RSX205LAM30TFTR
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 200μA @ 30V 2-Termination Tape & Reel (TR) SOD-128 Surface Mount
Quantity:
In Stock : 393
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RSX205LAM30TFTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 30V
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Output Current-Max
    2A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    30V
  • Current - Average Rectified (Io)
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    30V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    60A
  • Forward Voltage-Max
    0.49V