  • RT9018A-18GQW
RT9018A-18GQW
advertisement
Manufacturer No:
RT9018A-18GQW
Manufacturer:
Richtek USA Inc.
HK JDW NO:
682-RT9018A-18GQW
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
RT9018A-18GQW
Description:
Enable, Power Good Adjustable (Fixed) 0.5mm PMIC 10 10-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5199
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RT9018A-18GQW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    10
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Adjustable (Fixed)
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V 1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.2mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 3A
  • Dropout Voltage
    210mV
  • Voltage - Output (Max)
    5.15V
  • Min Current Limit
    3.2A
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm