  • RTE-P2D12
RTE-P2D12
advertisement
Manufacturer No:
RTE-P2D12
Manufacturer:
IDEC
HK JDW NO:
354-RTE-P2D12
Package:
Datasheet:
RTE-P2D12
Description:
RELAY TIME DELAY 600HRS 10A 240V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RTE-P2D12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to RTE-P2D12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    PCB, Plug-In
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Published
    2005
  • Series
    RTE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Voltage - Supply
    12VDC
  • Termination Style
    Plug In, 11 Pin (Octal)
  • Function
    Programmable (Multi-Function)
  • Approval Agency
    CE, TUV, cULus
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Power Consumption
    1.6W
  • Contact Rating @ Voltage
    10A @ 240VAC/30VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Max Supply Voltage (DC)
    12V