  • RU4S-C-A110
RU4S-C-A110
advertisement
Manufacturer No:
RU4S-C-A110
Manufacturer:
IDEC
HK JDW NO:
354-RU4S-C-A110
Package:
120
Datasheet:
RU4S-C-A110
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 120V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RU4S-C-A110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    35g
  • Operating Temperature
    -55°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    RU
  • Feature
    Lighted Indicator, Mechanical Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Power Rating
    1.2W
  • Current Rating
    6A
  • Termination Style
    Plug In
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, TUV, cULus
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    6A
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    4.55kOhm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    7.1mA
  • Must Operate Voltage
    96VAC
  • Must Release Voltage
    36VAC
  • Coil Voltage (AC)
    110V
  • Height
    35mm
  • Width
    27.5mm