  • RUB0D221MLG
RUB0D221MLG
advertisement
Manufacturer No:
RUB0D221MLG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RUB0D221MLG
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
RUB0D221MLG
Purchasing and Inquiry
RUB0D221MLG Overview
In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 9mOhm.The dissipation factor for this part is 0.12 %.For stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RUB0D221MLG Features
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RUB0D221MLG Applications
There are a lot of Nichicon RUB0D221MLG applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
RUB0D221MLG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, UB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    4.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Voltage
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    700μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm