  • RUB0D331MLG
RUB0D331MLG
advertisement
Manufacturer No:
RUB0D331MLG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RUB0D331MLG
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
RUB0D331MLG
Purchasing and Inquiry
RUB0D331MLG Overview
The device has an ESR of 9mOhm.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
RUB0D331MLG Features
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RUB0D331MLG Applications
There are a lot of Nichicon RUB0D331MLG applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
RUB0D331MLG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, UB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    2V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    4.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Voltage
    2V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    700μA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm