  • RV1206FR-073M3L
RV1206FR-073M3L
advertisement
Manufacturer No:
RV1206FR-073M3L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RV1206FR-073M3L
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RV1206FR-073M3L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RV Series, Thick Film, 3.3MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2430
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RV1206FR-073M3L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RV
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.3MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    500V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm