  • RV14-516Q
RV14-516Q
advertisement
Manufacturer No:
RV14-516Q
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-RV14-516Q
Package:
Datasheet:
RV14-516Q
Description:
Quantity:
In Stock : 18
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RV14-516Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Copper, ETP
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Weight
    317.514659g
  • Material - Insulation
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Highland™
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Blue
  • Orientation
    Straight
  • Contact Finish
    Tin
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.170 (4.32mm)
  • Insulation
    Insulated
  • Terminal Type
    Circular
  • Stud/Tab Size
    5/16 Stud
  • Height
    114.3mm
  • Length
    27.432mm
  • Width
    139.7mm
  • Thickness
    0.030 0.76mm
  • Length - Overall
    1.080 27.43mm
  • Width - Outer Edges
    0.470 11.94mm