  • RV4NAYSD254A
RV4NAYSD254A
advertisement
Manufacturer No:
RV4NAYSD254A
HK JDW NO:
639-RV4NAYSD254A
Package:
Datasheet:
RV4NAYSD254A
Description:
POT 250K OHM 2W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RV4NAYSD254A
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    250kOhm
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Carbon, Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    2W
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    27.78mm
  • Military Standard
    MIL-R-94
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Working Voltage
    500V
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Linearity
    5 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.249 (6.32mm)
  • Rotation
    314°
  • Size - Body
    Round - 1.120Dia x 0.536 H 28.45mmx13.61mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    28.4mm
  • Length
    13.6mm
  • Actuator Length
    0.875 22.23mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Stainless Steel
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    RV4
  • Tolerance
    ±10%