  • RVB0G151MNG
RVB0G151MNG
advertisement
Manufacturer No:
RVB0G151MNG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RVB0G151MNG
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
RVB0G151MNG
Purchasing and Inquiry
RVB0G151MNG Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) of 15mOhm is observed in this electrical device.There is a dissipation factor of 0.12 % for the part.A stable operating temperature is -55°C~105°C.
RVB0G151MNG Features
a 15mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
RVB0G151MNG Applications
There are a lot of Nichicon RVB0G151MNG applications of aluminum polymer capacitors.
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
Step5Bar-code shipping tag
RVB0G151MNG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    FPCAP, VB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    700μA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm