  • RVB0J151MNG
RVB0J151MNG
advertisement
Manufacturer No:
RVB0J151MNG
HK JDW NO:
555-RVB0J151MNG
Datasheet:
RVB0J151MNG
Description:
FPCAP, VB Series 150μF 6.3V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 150μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to FPCAP, VB series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the RVB0J151MNG capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RVB0J151MNG is suitable to conduct the ripple current at 2.4A. RVB0J151MNG Capacitor is mounted by PCB, Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 6.3V. There are 2 terminals embeded in RVB0J151MNG Capacitor. There are 1mA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The 2917 refer to case code (imperial). Case Code (Metric) includes 7343.
FPCAP, VB Series
Capacitance: 150μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RVB0J151MNG Aluminum Polymer Capacitors.
  • UPS Buffering
  • Frequency Converters
  • Bypassing Noise Filtering
  • DC Buffering
  • To reduce power noise & signal noise
  • Server motherboards
  • Flashtube Ignition
  • PFC
  • DC Link
  • Smoothing Noise Filtering
Step5Bar-code shipping tag
RVB0J151MNG
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Surface Mount Land Size
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1mA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm