  • RVB1C470MNG
RVB1C470MNG
advertisement
Manufacturer No:
RVB1C470MNG
HK JDW NO:
555-RVB1C470MNG
Datasheet:
RVB1C470MNG
Description:
FPCAP, VB Series 47μF 16V Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 47μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to FPCAP, VB series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the RVB1C470MNG capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RVB1C470MNG is suitable to conduct the ripple current at 1.4A. RVB1C470MNG Capacitor is mounted by PCB, Surface Mount. The typical values of Voltage - Rated DC are 16V. RVB1C470MNG Capacitor. There are 376μA to protect the current flowing from the ground conductor to ground. It has SMD/SMT terminations in total. The 2917 refer to case code (imperial). Case Code (Metric) includes 7343.
FPCAP, VB Series
Capacitance: 47μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RVB1C470MNG Aluminum Polymer Capacitors.
  • Motor Control
  • Motor Start
  • Flashtube Ignition
  • To reduce power noise & signal noise
  • Power Factor Correction
  • Decoupling Noise Filtering
  • DC Link
  • Spot Welding
  • Lighting Ballast
  • Server motherboards
Step5Bar-code shipping tag
RVB1C470MNG
    2917 (7343 Metric)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    376μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm