  • RWA1C680MEG
RWA1C680MEG
advertisement
Manufacturer No:
RWA1C680MEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RWA1C680MEG
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
RWA1C680MEG
Description:
FPCAP, WA Series 68μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 68μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of 2917 (7343 Metric). This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to FPCAP, WA series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the RWA1C680MEG capacitor can be classified as Polymer. It is suitable for the component connected in General Purpose. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Nichicon RWA1C680MEG RWA1C680MEG Capacitor RWA1C680MEG Capacitor. Voltage - Rated often has values of 16V.
FPCAP, WA Series
Capacitance: 68μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of RWA1C680MEG Aluminum Polymer Capacitors.
  • Bypassing Noise Filtering
  • Coupling or blocking
  • Voltage Doubling
  • DC Link
  • Decoupling Noise Filtering
  • Smoothing Noise Filtering
  • Motor Control
  • Lighting Ballast
  • Power Line Buffering
  • Flashtube Ignition
Step5Bar-code shipping tag
RWA1C680MEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, WA
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm