  • RWB0J221MEG
RWB0J221MEG
advertisement
Manufacturer No:
RWB0J221MEG
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-RWB0J221MEG
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
RWB0J221MEG
Purchasing and Inquiry
RWB0J221MEG Overview
In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
RWB0J221MEG Features
an operating temperature of -55°C~105°C
RWB0J221MEG Applications
There are a lot of Nichicon RWB0J221MEG applications of aluminum polymer capacitors.
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
Step5Bar-code shipping tag
RWB0J221MEG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FPCAP, WB
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    220μF
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.177 4.50mm