  • RWC5353EJ240-501
RWC5353EJ240-501
advertisement
Manufacturer No:
RWC5353EJ240-501
HK JDW NO:
449-RWC5353EJ240-501
Package:
Module
Datasheet:
RWC5353EJ240-501
Description:
Ind Wireless Charging Module 24uH 10% 100KHz 90Q-Factor Ferrite 5.5A Radial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RWC5353EJ240-501
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2014
  • Series
    RWC
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    1 Coil, 2 Layer
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating (Amps)
    5.5A
  • Current Rating
    5.5A
  • Function
    Transmitter
  • Inductance
    24μH
  • DC Resistance (DCR)
    75mOhm Max
  • Max DC Current
    5.5A
  • Q @ Freq
    90 @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Current - Saturation
    10A
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Height
    53mm
  • Length
    53mm