  • S-1003CA48I-M5T1U
S-1003CA48I-M5T1U
advertisement
Manufacturer No:
S-1003CA48I-M5T1U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1003CA48I-M5T1U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
S-1003CA48I-M5T1U
Description:
1.2V5 Terminals Voltage supervisorS-1003 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1003CA48I-M5T1U Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. Tape & Reel (TR)-packaging is used. To assist you, this IC power includes 1 functions. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. As a reference, this IC power includes SC-74A, SOT-753 functions for your convenience. As with other Voltage Detector products, this IC management also offers a wide range of benefits. According to the specification, the package's peak reflow temperature is specified to be NOT SPECIFIED. A supply voltage of 1.2V is used to conduct the PMIC chip. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. The mounting type of the supervisors is Surface MountThe temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. There is an output voltage of Push-Pull, Totem Pole from this supervisor when it is operating. As you may know, this PMIC comes from the well-known S-1003 series product line.
S-1003CA48I-M5T1U Features
Voltage Detector type
S-1003CA48I-M5T1U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1003CA48I-M5T1U Voltage Supervisors applications.
  • Leakage protection
  • Linux and server computing
  • Battery cars
  • Power communication system
  • Network equipment
  • Radar
  • Efficient information transmission
  • Rechargeable batteries
  • Analog circuit
  • Battery-powered equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-1003CA48I-M5T1U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    4.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm