  • S-1011A50-M6T1U4
S-1011A50-M6T1U4
advertisement
Manufacturer No:
S-1011A50-M6T1U4
HK JDW NO:
724-S-1011A50-M6T1U4
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
S-1011A50-M6T1U4
Description:
4.5V6 Terminals Voltage supervisorS-1011 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
S-1011A50-M6T1U4 Overview
This voltage supervisor has a total of 6 mounting terminals that can be used for mounting. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. Please refer to this PMIC for 1 functions. There are 1 channels available on this supervisor, and each channel has a different function. For your reference, this PMIC includes a list of SOT-23-6 functions. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Voltage Detector manage ics. The package peak reflow temperature is specified to be 260. IC management conducts in a 4.5V-voltage supply. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Power management recommends the Surface Mount mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. There are also other features in the software such as [0], just to mention a few. Located in the well-known S-1011 series product line, this IC management is a kind of this series.
S-1011A50-M6T1U4 Features
Voltage Detector type
S-1011A50-M6T1U4 Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-1011A50-M6T1U4 Voltage Supervisors applications.
  • Utility meter
  • Kitchen appliances
  • Data storage applications
  • Microprocessor system
  • Important electronics for automotive safety
  • Solar power charger
  • Power distribution systems of ICU
  • Multi-voltage system
  • DVR
  • Smartphones
Step5Bar-code shipping tag
S-1011A50-M6T1U4
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    S-1011
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    DETECTION VOLTAGE 5.0 V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    36V
  • Voltage - Threshold
    5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Length
    2.9mm