  • S-1131B49PD-N5ITFG
S-1131B49PD-N5ITFG
advertisement
Manufacturer No:
S-1131B49PD-N5ITFG
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-1131B49PD-N5ITFG
Package:
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-1131 Series 6 6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9210
Step5Bar-code shipping tag
S-1131B49PD-N5ITFG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S-1131
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F6
  • Current - Supply (Max)
    65μA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    4.9V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    4.9V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.28V @ 100mA
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Output Voltage1-Max
    4.998V
  • Output Voltage1-Min
    4.802V
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    2.8mm