  • S-1167B54-I6T2G
S-1167B54-I6T2G
advertisement
Manufacturer No:
S-1167B54-I6T2G
HK JDW NO:
724-S-1167B54-I6T2G
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
S-1167B54-I6T2G
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC S-1167 Series 6 6-SMD, Flat Leads
Quantity:
In Stock : 1064
Step5Bar-code shipping tag
S-1167B54-I6T2G
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    S-1167
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F6
  • Current - Supply (Max)
    16μA
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    5.4V
  • Input Voltage (Min)
    2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    5.4V
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    900nA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.21V @ 100mA
  • PSRR
    65dB (1kHz)
  • Output Voltage1-Max
    5.454V
  • Output Voltage1-Min
    5.346V
  • Height Seated (Max)
    0.5mm