  • S-1172B42-E6T1G
S-1172B42-E6T1G
advertisement
Manufacturer No:
S-1172B42-E6T1G
HK JDW NO:
724-S-1172B42-E6T1G
Package:
6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Datasheet:
S-1172B42-E6T1G
Description:
Enable Fixed PMIC S-1172 Series 6 6-SOIC Variation (0.154, 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Quantity:
In Stock : 6540
Step5Bar-code shipping tag
S-1172B42-E6T1G
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    S-1172
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    1A
  • Output Voltage 1
    4.2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    4.2V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.1V @ 300mA
  • PSRR
    60dB (1kHz)
  • Output Voltage1-Max
    4.242V
  • Length
    5.02mm
  • Width
    3.9mm