  • S-8330A22FS-T2-G
S-8330A22FS-T2-G
advertisement
Manufacturer No:
S-8330A22FS-T2-G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8330A22FS-T2-G
Package:
8-LSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 2V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 180kHz Tape & Reel (TR) 300mA Switch 8-LSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 1114
Step5Bar-code shipping tag
S-8330A22FS-T2-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-LSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    9V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    2V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    300mA Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    10V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Voltage - Output (Max)
    22V
  • Length
    4.4mm