  • S-8340A56AFT-T2-U
S-8340A56AFT-T2-U
advertisement
Manufacturer No:
S-8340A56AFT-T2-U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8340A56AFT-T2-U
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8340A56AFT-T2-U
Description:
8 Terminals 0.8V~6V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8340A56AFT-T2-U Overview
It comes in a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, so switching controller can be used for most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. A 0.8V~6V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. This switching controller can switch at 600kHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. Featured in the dcdc regulator is Current Limit, Enable, Soft Start which allows efficient switching control. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . The 8 terminations can be used for a wide range of dc switching. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 2.24V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 5.6V. It should be fully noted that the dc to dc regulator only accepts 3.36V input voltage at most.
S-8340A56AFT-T2-U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Current Limit, Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
S-8340A56AFT-T2-U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8340A56AFT-T2-U DC to DC converter applications.
  • Mobile phones
  • Packaging
  • Experimental setup
  • Thermal power
  • Production lines
  • Hydro power
  • Flexible manufacturing cells
  • Electric water heaters
  • Program control systems
  • Serial communication converter
Step5Bar-code shipping tag
S-8340A56AFT-T2-U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    5.6V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.8V~6V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    2.24V
  • Topology
    Boost
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Input Voltage (Max)
    3.36V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    89%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm